Wszystko o tynkach gipsowych

Wszystkie tynki gipsowe to gotowe i przygotowane fabrycznie mieszanki. Z reguły zakłady, które zajmują się ich produkcją bardzo dbają o jakość uzyskiwanych produktów. Wszystkie one wykonywane są techniką jednowarstwową. Są bardzo łatwe do wygładzania, niesamowicie wydajne oraz bardzo szybko schnące. Tego typu tynki idealnie będą się nadawały do wykonywania wszelkich zapraw tynkarskich- powinny być jedynie wykorzystywane w pomieszczeniach suchych o wilgotności nieprzekraczającej 70% oraz ogólnie wewnątrz budynków. Pamiętajmy również o wybraniu dobrej firmy zajmującej się malowaniem elewacji.

Zaletą tynków gipsowych jest bez wątpienia to, iż mogą one być z łatwością nakładane z pomocą specjalnych agregatów. Takie postępowanie znacząco skraca czas pracy oraz ułatwia jej wykonywanie. Prawidłowo wykonany tynk cechuje się bardzo dużą gładkością i nadaje się bezpośrednio do malowania zaraz po wyschnięciu. Może on także być określony jako tak zwany tynk „ciepły”

Podstawowe zalety tynku gipsowego są liczne, na pewno warto zwrócić uwagę na kilka z nich:
Tynki gipsowe są proste oraz szybkie w wykonaniu.

Nałożenie jednej warstwy sprawia, że powstaje bardzo gładka, równa oraz dokładnie wykończona powierzchnia.
Tego typu tynk może być uniwersalnie stosowany, a dzięki dużej przyczepności można z niego skorzystać w przypadku wyjątkowo trudnych do tynkowania ścian oraz sufitów.
Dobra elastyczność jest także atutem – dzięki niej możemy być pewni, że na pokrytej tynkiem powierzchni nie powstaną żadne pęknięcia.

Niezwykłym atutem jest także ognioodporność oraz izolacja termiczna.

Dzięki swojej gładkości są idealnym podłożem pod płytki ceramiczne, powłoki malarskie, czy też tapety.

Tynki gipsowe szybko wysychają i tworzą bardzo korzystny mikroklimat w pomieszczeniu.

Tynk gipsowy ma jeden bardzo charakterystyczny parametr- wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła, co naprawdę pozwala zaoszczędzić mnóstwo energii cieplnej. Duża porowatość sprawia, że we wnętrzach naprawdę można poczuć przyjemny klimat. Fizyczne parametry tynku sprawiają, że w przypadku wystąpienia nadmiernej wilgoci, zostanie ona szybko wchłonięta. W sytuacji, gdy powietrze w pomieszczeniu zbytnio wyschnie, będziemy mogli się cieszyć odzyskaniem wilgoci ze ścian- jest to naprawdę świetny regulator tego parametru. Odchylenia równości tynku, które można uznać za dopuszczalne, wynoszą 2mm na długości dwóch metrów.

Jak się je robi?

Przygotowanie podłoża jest jedna z najistotniejszych czynności, która należny wykonać przed rozpoczęciem nakładania tynku. Odpowiednie przygotowanie podłoża ma bowiem bezpośredni wpływ na przyczepność tynki oraz jakość jego powierzchni. Wszystkie podłoża tynkarskie muszą być suche, niezamarznięte, stabilne, wolne od kurzu, resztek farb i innych zabrudzeń. W tym celu należy zastosować odpowiedni środek zwiększający przyczepność.

Tynki gipsowe, pomimo znacznej prostoty wykonania, cechują się tym, iż należy odpowiednio przygotować całość podłoża i to przed rozpoczęciem nakładania. Dzięki właściwemu przygotowaniu podłoża mamy bezpośredni wpływ na przyczepność tynku oraz całość jego powierzchni. Istnieje kilka kamieni milowych w tynkowaniu, które absolutnie muszą być respektowane. Podłoża tynkarskie muszą być przede wszystkim suche, niezamarznięte, wyjątkowo stabilne, wolne od kurzu, resztek farb, czy też innych zabrudzeń. W tym celu istotnym okazuje się wykorzystanie odpowiedniego środka, który zwiększy przyczepność całości powłoki.

W przypadku podłoży szczelnych i niechłonnych, takich jak beton, czy styropian można wykorzystać różnego rodzaju środki gruntujące. Są to preparaty bardzo wysokiej jakości, które pozwolą utrzymać właściwą łączność pomiędzy tynkiem a ściany. Gdy podłoże do dla tynku ma dużą oraz zróżnicowaną chłonność (mur mieszany, silikat, beton komórkowy) można skorzystać z preparatów polskich i niemieckich producentów. Wszystkie narożniki powinny być przed rozpoczęciem tynkowania zabezpieczone nierdzewnymi profilami ochronnymi.

Jak wygląda procedura przygotowania tynku?

Wykonywanie tynku może być przeprowadzone manualnie, często jednak korzysta się ze specjalnych agregatów tynkarskich. Całość zaprawy jest nakładana na ścianę poziomymi pasami, które zachodzą na siebie- w kierunku z góry na dół. Gdy naprawa zostanie narzucona, powinna być wstępnie wyrównana, choćby przy użyciu tak zwanej łaty H. W tym miejscu zderzamy się z niewielką trudnością, albowiem następnie całość powierzchni i kąty powinny być wprowadzone przy użyciu szpachli długiej oraz łaty trapezowej. Następnie twardniejąca powierzchnia zaprawy powinna być wygładzona przy użyciu długiej szpachli. Jest to proste- wszystkie działania powinny być jednak przeprowadzone z wyjątkową starannością, aby nie mieć większych problemów.

Gdy już tynk odpowiednio nam stwardnieje, powinniśmy go zrosić wodą w postaci mgły oraz zatrzeć odpowiednio pacą gąbkową, co pozwoli wyprowadzić na powierzchnię mleczko, które po tym jak zmatowieje, winno być równomiernie rozprowadzone po całej powierzchni za pomocą szpachli długiej. Poprzez takie wygładzenie cała zewnętrzną powierzchnia tynku uzyskuje zamkniętą, gładką oraz posiadającą niewielkich rozmiarów pory powierzchnie. Powinniśmy w tym miejscu pamiętać o pewnych normach technicznych- minimalna dopuszczalna warstwa tynku nie może być cieńsza bardziej niż 8mm. Grubość w tym przypadku ma znaczenie- na ścianach tynk nie powinien przekraczać grubości 30 mm, a na suficie- piętnastu milimetrów.

JAKOŚĆ TO PODSTAWA W TYNKACH

Tynki, które zostały wykonane z gipsu, są jednym z elementów nowoczesnych technologii w budownictwie. Wbrew pozorom nie są one trudne w wykonaniu, ani nie wymagają długiego czasu. Trzeba jednak tutaj zwrócić szczególną uwagę na staranność w trakcie wykonywania poszczególnych etapów pracy. Dzięki starannemu wykonaniu mamy pewność, że nie będzie żadnych problemów ze stworzoną powierzchnią. Pracując technologią tynku gipsowego, trzeba także znać stosowne normy, które egzekwowane są przez inspektorów z zakresu nadzoru budowlanego oraz użytkowników.

Odbiór tynków, które wykonywane są z gipsu powinny być przeprowadzone według PN-B-10110:2005 pod kątem występowania wad i uszkodzeń powierzchni oraz prawidłowości przeprowadzenia wszystkich koniecznych prac.

Należy przede wszystkim zweryfikować zgodność z dokumentacją, przygotowanie podłoży (chodzi tu głównie o gruntowanie, czystość, a także stabilność), rodzaj zastosowanych materiałów. W dalszych etapach oceniane są także grubości tynku, przyczepność powierzchni tynkowej, nachylenia powierzchni i szereg elementów, które są zawarte w stosownych normach.