Jak wykończyć ściany

Gips to też tak zwany siarczan wapnia. Jest to materiał, który wydobywa się naturalnie z ziemi. Możliwe jest także jego pozyskiwanie w procesie odsiarczania spalin przemysłowych (gips syntetyczny, czyli REA. Patrząc na parametry fizykochemiczne, to nie różni się on zbytnio od naturalnego gipsu- jest jednakowo bezpieczny dla zdrowia, a przy tym szybciej wiąże i jest bardziej wytrzymały od naturalnego. Tynki i gładzie gipsowe bardzo szybko chłoną wilgoć i nie powinny być stosowane w pomieszczeniach, gdzie wilgoć utrzymuje się powyżej siedemdziesięciu procent! Z reguły w domach nie występuje tak duża wilgotność. Tynki te bardzo szybko wysychają- analizy pokazują, że schną około dwóch tygodni, co jest znacznie krótszym czasem w porównaniu do tynku cementowego. Pozwalają na wiązanie nadmiaru wilgoci i oddawać ją w momencie, gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Kolejnym atutem tynku gipsowego jest to, iż dobrze kumulują ciepło. Sam proces nakładania wymaga stosownej staranności oraz uwagi, albowiem czas wysychania i stwardnienia całej masy jest bardzo krótki. Cała powierzchnia gipsowa powinna być także odizolowana od metali, zwłaszcza tych niechronionych przed rdzą.

Istnieje szereg produktów gipsowych do wygładzania ścian.

Gładź gipsowa służy do wykańczania nowych ścian oraz bardzo szybkiego i efektywnego odnawiania starych tynków niskim kosztem. Nanosi się ją na ściany, które wykonane są z prefabrykatów betonowych i innych- możliwe jest także nałożenie ich na ściany ceramiczne, silikatowe murowane. Nie można używać go do pokrywania ścian wykonanych z betonu komórkowego (ryzyko spękania)

Gipsowe tynki cienkowarstwowe są produktami pośrednimi pomiędzy tynkiem a gładzią, które polecane są do wykańczania ścian z prefabrykatów betonowych oraz renowacji porysowanych i chropowatych starych tynków.

Istnieją także gipsowe tynki akustyczne, których celem nadrzędnym jest pochłanianie fal dźwiękowych oraz redukcja pogłosu. Szczególnie ważne to jest w zakresie wysokich i średnich częstotliwości. Nie mają tak dużej skuteczności, jak izolacja akustyczna z wełny, ale o wiele łatwiej jest je wykonać. Po ułożeniu przypominają nieco tynk-baranek.

Gipsowe tynki lekkie zawierają w swoim składzie perlit, który redukuje gęstość oraz ułatwia obróbkę masy. Mogą być stosowane na sufity oraz słabe podłoża.

Maszynowe i ręczne tynkowanie.

Zaprawę gipsową możemy nanosić na podłoże na różne sposoby. Wszystko zależy od wielkości powierzchni, wyposażenia ekipy. Można tynkować ręcznie lub mechanicznie. Do każdego z tych sposób tynkowania należy wybrać odpowiednią zaprawę tynkarską- istnieją specjalne przeznaczone do pracy maszynowej, do pracy ręcznej albo uniwersalne, które mogą zostać zastosowane dowolnie.

Tynkowanie ręczne polega na nakładaniu kielnią lub szpachlą odpowiedniej masy na powierzchnie, a następnie wyrównaniu narzutu łatą i zatarciu pacą. Metoda ta wykorzystywana jest do małych pomieszczeń- szczególnie gdy musimy wszystkie prace wykonać samodzielnie. Przy zatrudnieniu specjalistów metoda ta jest niewiele tańsza od maszynowej.

Tynkowanie maszynowe rozpoczyna się od rozrabiania masy w maszynie i jej nanoszenia na ściany za pomocą specjalistycznego wnętrza. Wygładzanie odbywa się oczywiście ręcznie, z wykorzystaniem łaty aluminiowej. Po częściowym związaniu tynku znowu się wyrównuje tynk łatą. Po tym etapie przystępuje się do skraplania wodą oraz zacierania nierówności na tynku. W tym miejscu można także skorzystać jeszcze raz z pacy metalowej. W ten sposób nakładamy tynk o wiele szybciej. Sprawdza się bardzo dobrze na dużych powierzchniach bez wnęk oraz otworów.

Jak przygotować podłoże pod tynk gipsowy?

Podłoże pod tynk gipsowy powinno być odpowiednio przygotowane. Ściany powinny być proste oraz gładkie. Wszelkie elementy wystającej zaprawy muszą być skute za pomocą młotka. Jeśli okaże się, że istniejące tynki są słabe, to koniecznie trzeba je usunąć i bardzo dokładnie oczyścić całą powierzchnię. Następnie nowa ściana musi być zagruntowana, aby zapobiec odciąganiu wilgoci z nałożonej masy tynkarskiej- w przeciwnym wypadku doszłoby do zbyt szybkiego schnięcia, nadmiernego kurczenia oraz pękania tynku. Jedna warstwa preparatu gruntującego wystarczy, aby uniknąć wielu trudności.