Jaki tynk możemy wybrać?

Około trzydziestu lat temu mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której ściany oraz sufity w naszych polskich domach wykańczane były tynkami wapiennymi. Tego typu tynki okazywały się bardzo zdrowe, jednakże były stosunkowo słabe oraz pękały. Następną epokę otworzyły bez wątpienia tynki cementowo-wapienne, które są o wiele mocniejsze oraz trwalsze. Tego typu tynki wciąż są bardzo popularne w dzisiejszych czasach. Dopiero pod koniec ubiegłego wieku w naszym kraju zaczęto coraz częściej wykorzystywać tynki gipsowe.

Obecnie nie ma odpowiednich statystyk, które mówiłyby więcej na temat wykorzystywania poszczególnych materiałów i dominacji poszczególnych technik tynkowania. Na pewno można z całą pewnością uznać, iż częściej wykonywane obecnie są tynki gipsowe. Na rynku wciąż jednak są obecni wykonawcy oraz inwestorzy, którzy preferują tradycyjne tynki, a więc cementowo-wapienne.

TYNKI CEMENTOWO-WAPIENNE

Tego typu tynki robione są wody, wapna, piasku oraz cementu- wszystkie te składniki układane są w odpowiednie warstwy. Podkład stanowi tak zwana szpryca, czyli obrzutka. Na szpryce nakłada się narzut, który następnie pokrywany jest gładzią. Poszczególne składniki warstw tynku były w przeszłości przygotowywane na placu budowy, głównie dzięki korzystaniu z betoniarki oraz własnych metod mieszania poszczególnych składników. Niestety, ale przez to kolejne warstwy materiału do tynkowania znacząco się różniły od siebie. Problemem istotnym było wykorzystanie piasku niskiej jakości, co nie służyło dobrze tworzeniu dobrych tynków. Jedynie doświadczenie wykonawców oraz jakość surowców mogły sprawić, że tynk będzie wykonany naprawdę profesjonalnie i pozostanie na miejscu przez długie lata bez żadnych uszkodzeń.

W chwili obecnej dostępne są odpowiednie mieszanki, które pozwalają wykonać tynki cementowo-wapienne- są one bardzo proste do kupienia w marketach budowlanych, czy hurtowniach. Z reguły preparaty tego typu zawierają dodatki uszlachetniające, a cały proces jest specjalistycznie nadzorowany, a więc gotowe tynki mają o wiele większą jakość w porównaniu do standardowych zapraw, które wykonywane są przez tynkujących. Tynki gotowe także układane są w trzech warstwach- wyjątkiem są tutaj jedyne i nazwy oraz to, że każdy z tych elementów jest odrębny- najpierw stosuje się środek gruntujący, potem tynk podkładowy, następnie tynk dekoracyjny.
Z reguły w domach układane są tynki kategorii III o grubości około piętnastu milimetrów.

TYNKI GIPSOWE

Tynki gipsowe przygotowywane są zawsze z gotowych mieszanek- na budowie wystarczy jedynie dodać odpowiednią ilość wody. Istotnym faktem jest to, iż na wszystkie powierzchnie tynk nanoszony jest w jednej warstwie. Do tego celu można skorzystać z różnego rodzaju maszyn lub przeprowadzić cały proces manualnie. Wykonanie takich tynków jest bez wątpienia o wiele łatwiejsze i znacznie szybsze niż zabawa z klasycznymi cementowo-wapiennymi tynkami. Istotnym atutem jest także to, iż tego typu tynki o wiele szybciej twardnieją oraz wysychają. W trakcie tynkowania do pomieszczeń wprowadza się także o wiele mniej wilgoci, co szybciej tworzy odpowiednie warunki do przeprowadzania kolejnych prac wykończeniowych.
Uzyskanie gładkich ścian w przypadku tynku gipsowego jest o wiele prostsze, nawet jeśli tymi pracami zajmują się mniej doświadczeni, acz staranni wykonawcy.

Tynki gipsowe są przede wszystkim o wiele zdrowsze- bardzo dobrze regulują poziom wilgotności pomieszczeń, co jest ważne dla utrzymania właściwego mikroklimatu. Tynki gipsowe będą więc idealne do wszelkiego rodzaju pomieszczeń, w których obecna jest często woda.

Tynki gipsowe nie są wcale takie doskonałe. Podstawową wadą może być to, iż takie tynki są o wiele mniej wytrzymałe, w porównaniu do standardowych tynków cementowo-wapiennych. Z łatwością może dojść do ich uszkodzenia- szczególnie gdy mówimy tutaj o przesuwaniu mebli, czy ich przenoszeniu. Plusem w tej całej sytuacji jest bez wątpienia to, iż takie tynki mogą być z łatwością naprawione- wystarczy jedynie skorzystać ze specjalnej gładzi szpachlowej.

CEMENTOWO-WAPIENNE ZE SZTABLATURĄ

Jeśli nie satysfakcjonuje nas faktura tynków cementowo-wapiennych, to możemy skorzystać z dwumilimetrowej warstwy sztablatury gipsowe. Efekt wizualny jest identyczny jak w przypadku wykończenia gipsem- ciężko jednak w pełni polecić takowe rozwiązanie, albowiem są one bardzo kosztowne. W zasadzie nałożenie sztablatury kosztuje drugie tyle, co wykonanie klasycznego tynku cementowo-wapiennego.
Istnieje w tej sytuacji także wariant pośredni; tynk cementowo-wapienny pokrywany jest gładzią gipsową. Wciąż jednak jest to dość kosztowne i pozwala uzyskanie dobrych parametrów wizualnych.

NASZA RADA

Zdecydowanie, najbardziej godnym polecenia jest tynk gipsowy. Może on być znacznie szybciej położony, gwarantuje właściwą kontrolę wilgotności w pomieszczeniach i nie jest tak bardzo pracochłonny. Warto wybrać ten rodzaj krycia, szczególnie do naszego domu, gdzie będzie idealnie izolował ciepło. To właśnie taki tynk będzie najlepiej spisywał się w naszych czterech ścianach!