Jaki tynk możemy wybrać?

Jeszcze jakiś czas temu mieliśmy do czynienia z tym, iż ściany naszych polskich domów wykańczane były tynkami wapiennymi. Okazywały się one bardzo zdrowe, lecz miały liczne wady- wśród nich można wyróżnić między innymi to, że były słabe i łatwo pękały. Po ich epoce nastała era zupełnie nowych tynków- tynki cementowo wapienne okazały się dużo mocniejsze oraz trwalsze- są one wykorzystywane po dziś dzień. Tynki gipsowe upowszechniły się dopiero od początku naszego milenium.

Specjalne statystyki na temat wykorzystywania materiałów do tynkowania nie są prowadzone, może się nam jednak wydawać, iż częściej wykonywane są obecnie tynki gipsowe. Widać jednak z drugiej strony wciąż zainteresowanie tradycyjnymi tynkami cementowo-wapiennymi.

TYNKI CEMENTOWO-WAPIENNE

Tynki tego typu wykonywane były z cementu, wapna, piasku oraz wody- wszystkie te elementy układane są w warstwy. Podstawową warstwę stanowi tak zwana obrzutka(szpryca), podstawową jest narzut, natomiast samym wykończeniem jest gładź. Tynki tego typu przygotowywane były na miejscu budowy, najczęściej drogą mieszania wszystkiego w betoniarce. Brak kontrolowanego oraz usystematyzowanego systemu produkcji sprawił, że pewne partie zaprawy mogły bardzo odbiegać od siebie w kwestii jakości- najwięcej zależało od doświadczenia wykonawców oraz jakości poszczególnych surowców, wśród których najistotniejszym był piasek.

TYNKI GIPSOWE

Gipsowe tynki przygotowywane są bardzo prosto- wszystko opiera się na gotowych mieszankach, do których przed tynkowaniem dodaje się wodę. Wszystko nanosi się na ścianę, sufit w jednej warstwie- można znacząco przyspieszyć ten proces, poprzez wykorzystanie licznych maszyn. Nawet przy wykonaniu manualnym, to jest to proces o wiele szybszy, niż w przypadku tynków cementowo-wapiennych; niewątpliwym atutem jest to, iż takie tynki o wiele szybciej twardnieją oraz wysychają. W trakcie tynkowania za pomocą gipsu wprowadza się do pomieszczeń o wiele mniej wilgoci, co pozwala stworzyć odpowiednie warunki dla wykonywania kolejnych prac wykończeniowych, co w kontekście całościowego wykończenia mieszkania w odpowiednim czasie jest bardzo ważne.

Tynki wykonane z gipsu bardzo dobrze regulują poziom wilgoci w pomieszczeniach – wpływają przez to korzystnie na nasze zdrowie. Tworzy to bardzo przyjazny dla naszego organizmu i samopoczucia mikroklimat. Tego typu tynki mogą być także stosowane z powodzeniem w pomieszczeniach o znacznej wilgotności- łazienkach, garażach, kuchniach, czy pralniach.

Tynki gipsowe nie są wcale takie doskonałe. Podstawową wadą może być to, iż takie tynki są o wiele mniej wytrzymałe, w porównaniu do standardowych tynków cementowo-wapiennych. Z łatwością może dojść do ich uszkodzenia- szczególnie gdy mówimy tutaj o przesuwaniu mebli, czy ich przenoszeniu. Plusem w tej całej sytuacji jest bez wątpienia to, iż takie tynki mogą być z łatwością naprawione- wystarczy jedynie skorzystać ze specjalnej gładzi szpachlowej.
Gips ze względu na swoją strukturę chemiczną oraz odczyn całej masy powoduje korozje stali- stąd do wzmacniania narożników otworów w ścianach, wykorzystywane są kształtowniki stalowe, lub aluminiowe, które jednocześnie zabezpieczone są antykorozyjnie. Z takiego powodu wieszanie obrazów i innych przedmiotów na ścianach otynkowanych przez użycie gładzi gipsowej wymaga użycia gwoździ miedzianych, czy też mosiężnych.

Tynki cementowo-wapienne są o wiele lepsze w tej materii, albowiem na powierzchni cement tworzy warstwę pasywną, która nie dopuszcza do kontaktu ewentualnych związków działających pro-korozyjnie.

CEMENTOWO-WAPIENNE ZE SZTABLATURĄ

Tynki cementowo-wapienne nie gwarantują gładkiej powierzchni- stąd niektórzy próbują nieco modyfikować je, poprzez nałożenie dwumilimetrowej sztablatury gipsowej. Daje to bardzo ciekawy efekt wizualny- pokoje wyglądają tak, jakby były tynkowane gipsem, jednocześnie gwarantując o wiele większą trwałość powierzchni. To rozwiązanie ma jednak swoje wady- przede wszystkim trzeba wskazać na cenę, która jest dwu krotnością wykonania standardowego tynku cementowo-wapiennego. Można w tym wypadku skorzystać z wariantu pośredniego- tynk cementowo-wapienny, który wykańczany jest gładzią gipsową. Jest to rozwiązanie nieco tańsze- wciąż jednak bardzo kosztowne.

NASZA RADA

Najbardziej godnym polecenia jest oczywiście tynk gipsowy- jest on gładszy, łatwiejszy w wykonaniu i zdrowszy, ponadto o wiele szybciej wysycha. Przez swoje parametry ten tynk wprowadza do pomieszczeń także o wiele mniej wilgoci niż w przypadku tynku cementowo-wapiennego. Prace tego typu mogą być więc prowadzone w bardziej sprzyjających warunkach i trwać o wiele krócej.